EY1E102MNN1020
EY1E102MNN1020
Enlarge
For Reference Only
Part Number EY1E102MNN1020
LIXINC Part # EY1E102MNN1020
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EY1E102MNN1020 PCB Footprint and Symbol
EY1E102MNN1020 Specifications
Part Number:EY1E102MNN1020
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :78 mOhms
Lifetime @ Temp. :7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.71 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.026 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25 V