GS2E561MW42535R
GS2E561MW42535R
Enlarge
For Reference Only
Part Number GS2E561MW42535R
LIXINC Part # GS2E561MW42535R
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GS2E561MW42535R PCB Footprint and Symbol
GS2E561MW42535R Specifications
Part Number:GS2E561MW42535R
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :360mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :-
Ripple Current @ Low Frequency :2.5 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :250 V