GM2S152MK44570R
GM2S152MK44570R
Enlarge
For Reference Only
Part Number GM2S152MK44570R
LIXINC Part # GM2S152MK44570R
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GM2S152MK44570R PCB Footprint and Symbol
GM2S152MK44570R Specifications
Part Number:GM2S152MK44570R
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-25°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :9.295 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :6.5 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :420 V