EWT568M2GU1P
EWT568M2GU1P
Enlarge
For Reference Only
Part Number EWT568M2GU1P
LIXINC Part # EWT568M2GU1P
Manufacturer SAMXON
Category
Description CAP ALUM 5600F 20% 400V SCREW
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EWT568M2GU1P PCB Footprint and Symbol
EWT568M2GU1P Specifications
Part Number:EWT568M2GU1P
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :5600 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :19mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :-
Operating Temperature :-25°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :9.84 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :8.2 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :400 V