EWT109M2GX1S
EWT109M2GX1S
Enlarge
For Reference Only
Part Number EWT109M2GX1S
LIXINC Part # EWT109M2GX1S
Manufacturer SAMXON
Category
Description CAP ALUM 10000F 20% 400V SCREW
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EWT109M2GX1S PCB Footprint and Symbol
EWT109M2GX1S Specifications
Part Number:EWT109M2GX1S
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :11mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :-
Operating Temperature :-25°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :16.08 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :13.4 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :400 V