74LVT640DB,112
74LVT640DB,112
Enlarge
For Reference Only
Part Number 74LVT640DB,112
LIXINC Part # 74LVT640DB,112
Manufacturer Nexperia
Category
Description IC TXRX INVERT 3.6V 20SSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 74LVT640DB,112 PCB Footprint and Symbol
74LVT640DB,112 Specifications
Part Number:74LVT640DB,112
Brand:Texas Instruments
Current - Output High, Low :32mA, 64mA
Input Type :-
Logic Type :Transceiver, Inverting
Mounting Type :Surface Mount
Number of Bits per Element :8
Number of Elements :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :3-State
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :20-SSOP
Voltage - Supply :2.7V ~ 3.6V