MT40A1G16KD-062E IT:E
MT40A1G16KD-062E IT:E
Enlarge
For Reference Only
Part Number MT40A1G16KD-062E IT:E
LIXINC Part # MT40A1G16KD-062E IT:E
Manufacturer Micron Technology
Category
Description IC FLASH 16GBIT PARALLEL 96FBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MT40A1G16KD-062E IT:E PCB Footprint and Symbol
MT40A1G16KD-062E IT:E Specifications
Brand:Texas Instruments
Access Time :19 ns
Clock Frequency :1.6 GHz
Memory Format :DRAM
Memory Interface :Parallel
Memory Size :16Gb (1G x 16)
Memory Type :Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 95°C (TC)
Package / Case :96-TFBGA
Product Status :Last Time Buy
Supplier Device Package :96-FBGA (9x13)
Technology :SDRAM - DDR4
Voltage - Supply :1.14V ~ 1.26V