NCP1071P100G
NCP1071P100G
Enlarge
For Reference Only
Part Number NCP1071P100G
LIXINC Part # NCP1071P100G
Manufacturer onsemi
Category
Description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1071P100G PCB Footprint and Symbol
NCP1071P100G Specifications
Part Number:NCP1071P100G
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Duty Cycle :68%
Fault Protection :Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :100kHz
Internal Switch(s) :Yes
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :Isolated
Power (Watts) :14 W
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :7-PDIP
Topology :Flyback
Voltage - Breakdown :700V
Voltage - Start Up :8.2 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :6.3V ~ 10V