NCP1129BP65G
NCP1129BP65G
Enlarge
For Reference Only
Part Number NCP1129BP65G
LIXINC Part # NCP1129BP65G
Manufacturer onsemi
Category
Description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1129BP65G PCB Footprint and Symbol
NCP1129BP65G Specifications
Part Number:NCP1129BP65G
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Duty Cycle :80%
Fault Protection :Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :65kHz
Internal Switch(s) :Yes
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :Isolated
Power (Watts) :43 W
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :7-PDIP
Topology :Flyback
Voltage - Breakdown :650V
Voltage - Start Up :17 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :8.5V ~ 35V