NCP1240FD065R2G
NCP1240FD065R2G
Enlarge
For Reference Only
Part Number NCP1240FD065R2G
LIXINC Part # NCP1240FD065R2G
Manufacturer onsemi
Category
Description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1240FD065R2G PCB Footprint and Symbol
NCP1240FD065R2G Specifications
Part Number:NCP1240FD065R2G
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Duty Cycle :80%
Fault Protection :Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Frequency - Switching :65kHz
Internal Switch(s) :No
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :Isolated
Power (Watts) :-
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :7-SOIC
Topology :Flyback
Voltage - Breakdown :-
Voltage - Start Up :12 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :9.3V ~ 28V