LT3651EUHE-8.4#PBF
LT3651EUHE-8.4#PBF
Enlarge
For Reference Only
Part Number LT3651EUHE-8.4#PBF
LIXINC Part # LT3651EUHE-8.4#PBF
Manufacturer Analog Devices, Inc.
Category
Description IC BATT CHG LI-ION 2CELL 36QFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LT3651EUHE-8.4#PBF PCB Footprint and Symbol
LT3651EUHE-8.4#PBF Specifications
Part Number:LT3651EUHE-8.4#PBF
Brand:Texas Instruments
Battery Chemistry :Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :8.4V
Charge Current - Max :4A
Current - Charging :Constant - Programmable
Fault Protection :Over Temperature
Interface :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Cells :2
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :36-WFQFN Exposed Pad
Product Status :Active
Programmable Features :Current, Timer
Supplier Device Package :36-QFN (5x6)
Voltage - Supply (Max) :32V