XC6806C385DR-G
XC6806C385DR-G
Enlarge
For Reference Only
Part Number XC6806C385DR-G
LIXINC Part # XC6806C385DR-G
Manufacturer Torex Semiconductor Ltd.
Category
Description IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10USPB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models XC6806C385DR-G PCB Footprint and Symbol
XC6806C385DR-G Specifications
Part Number:XC6806C385DR-G
Brand:Texas Instruments
Battery Chemistry :Lithium Ion/Polymer
Battery Pack Voltage :3.85V
Charge Current - Max :385mA
Current - Charging :Constant - Programmable
Fault Protection :Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Interface :USB
Mounting Type :Surface Mount
Number of Cells :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :10-PowerUDFN
Product Status :Not For New Designs
Programmable Features :Current
Supplier Device Package :10-USPB (2.9x2.6)
Voltage - Supply (Max) :5.5V