MPQ8632GL-10-P
MPQ8632GL-10-P
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPQ8632GL-10-P
LIXINC Part # MPQ8632GL-10-P
Manufacturer Monolithic Power Systems
Category
Description IC REG BUCK ADJUSTABLE 10A 16QFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPQ8632GL-10-P PCB Footprint and Symbol
MPQ8632GL-10-P Specifications
Part Number:MPQ8632GL-10-P
Brand:Texas Instruments
Current - Output :10A
Frequency - Switching :200kHz ~ 1MHz
Function :Step-Down
Mounting Type :Surface Mount
Number of Outputs :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Adjustable
Package / Case :13-VFQFN
Product Status :Not For New Designs
Supplier Device Package :13-QFN (3x4)
Synchronous Rectifier :Yes
Topology :Buck
Voltage - Input (Max) :18V
Voltage - Input (Min) :2.5V
Voltage - Output (Max) :13V
Voltage - Output (Min/Fixed) :0.611V