LDI1117-1.8H
LDI1117-1.8H
Enlarge
For Reference Only
Part Number LDI1117-1.8H
LIXINC Part # LDI1117-1.8H
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 1.35A SOT223
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LDI1117-1.8H PCB Footprint and Symbol
LDI1117-1.8H Specifications
Part Number:LDI1117-1.8H
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1.35A
Current - Quiescent (Iq) :10 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :75dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-223
Voltage - Input (Max) :15V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :1.25V @ 1A