DI62063.3S2
DI62063.3S2
Enlarge
For Reference Only
Part Number DI62063.3S2
LIXINC Part # DI62063.3S2
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description Volt. Reg. 7V..3.234V, 3.366V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DI62063.3S2 PCB Footprint and Symbol
DI62063.3S2 Specifications
Part Number:DI62063.3S2
Brand:Texas Instruments
Control Features :Current Limit
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :3 nA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :Active
Protection Features :Over Current
PSRR :-
Supplier Device Package :SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Input (Max) :6V
Voltage - Output (Max) :3.366V
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.68V @ 100mA