TS1117BCW25 RPG
TS1117BCW25 RPG
Enlarge
For Reference Only
Part Number TS1117BCW25 RPG
LIXINC Part # TS1117BCW25 RPG
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TS1117BCW25 RPG PCB Footprint and Symbol
TS1117BCW25 RPG Specifications
Part Number:TS1117BCW25 RPG
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :10 mA
Current - Supply (Max) :90 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :70dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-223
Voltage - Input (Max) :15V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :1.5V @ 1A