R1515S033B-E2-JE
R1515S033B-E2-JE
Enlarge
For Reference Only
Part Number R1515S033B-E2-JE
LIXINC Part # R1515S033B-E2-JE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 50MA 6HSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models R1515S033B-E2-JE PCB Footprint and Symbol
R1515S033B-E2-JE Specifications
Part Number:R1515S033B-E2-JE
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :50mA
Current - Quiescent (Iq) :20 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :-
Supplier Device Package :6-HSOP-J
Voltage - Input (Max) :36V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.7V @ 20mA