DI78L3.3DAB
DI78L3.3DAB
Enlarge
For Reference Only
Part Number DI78L3.3DAB
LIXINC Part # DI78L3.3DAB
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description Volt. Reg. 30V..3.036V, 3.564V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DI78L3.3DAB PCB Footprint and Symbol
DI78L3.3DAB Specifications
Part Number:DI78L3.3DAB
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :100mA
Current - Quiescent (Iq) :6 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :49dB (120Hz)
Supplier Device Package :8-SO
Voltage - Input (Max) :30V
Voltage - Output (Max) :3.564V
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :1.7V