DI78L12UAB
DI78L12UAB
Enlarge
For Reference Only
Part Number DI78L12UAB
LIXINC Part # DI78L12UAB
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description Volt. Reg. 35V..11.5V, 12.5V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DI78L12UAB PCB Footprint and Symbol
DI78L12UAB Specifications
Part Number:DI78L12UAB
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :100mA
Current - Quiescent (Iq) :6.5 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-243AA
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :42dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-89
Voltage - Input (Max) :35V
Voltage - Output (Max) :12.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :12V
Voltage Dropout (Max) :1.7V