NX1117CE20Z,115
NX1117CE20Z,115
Enlarge
For Reference Only
Part Number NX1117CE20Z,115
LIXINC Part # NX1117CE20Z,115
Manufacturer NXP Semiconductors
Category
Description IC REG LINEAR 2V 1A SOT223
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NX1117CE20Z,115 PCB Footprint and Symbol
NX1117CE20Z,115 Specifications
Part Number:NX1117CE20Z,115
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :6 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :67dB (120Hz)
Supplier Device Package :SC-73
Voltage - Input (Max) :20V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2V
Voltage Dropout (Max) :1.2V @ 800mA