LD6806CX4/16H,315
LD6806CX4/16H,315
Enlarge
For Reference Only
Part Number LD6806CX4/16H,315
LIXINC Part # LD6806CX4/16H,315
Manufacturer NXP Semiconductors
Category
Description IC REG LINEAR 1.6V 200MA 4WLCSP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LD6806CX4/16H,315 PCB Footprint and Symbol
LD6806CX4/16H,315 Specifications
Part Number:LD6806CX4/16H,315
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :100 µA
Current - Supply (Max) :250 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :4-XFBGA, WLCSP
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :55dB (1kHz)
Supplier Device Package :4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.6V
Voltage Dropout (Max) :0.1V @ 200mA