IRU1015-33CD
IRU1015-33CD
Enlarge
For Reference Only
Part Number IRU1015-33CD
LIXINC Part # IRU1015-33CD
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DPAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRU1015-33CD PCB Footprint and Symbol
IRU1015-33CD Specifications
Part Number:IRU1015-33CD
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :10 mA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 150°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :70dB (120Hz)
Supplier Device Package :D-Pak
Voltage - Input (Max) :7V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :1.3V @ 1.5A