IRU1030-33CM
IRU1030-33CM
Enlarge
For Reference Only
Part Number IRU1030-33CM
LIXINC Part # IRU1030-33CM
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRU1030-33CM PCB Footprint and Symbol
IRU1030-33CM Specifications
Part Number:IRU1030-33CM
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :3A
Current - Quiescent (Iq) :10 mA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 150°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :70dB (120Hz)
Supplier Device Package :TO-263
Voltage - Input (Max) :7V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :1.3V @ 3A