IRU1010-25CDTR
IRU1010-25CDTR
Enlarge
For Reference Only
Part Number IRU1010-25CDTR
LIXINC Part # IRU1010-25CDTR
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 1A DPAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRU1010-25CDTR PCB Footprint and Symbol
IRU1010-25CDTR Specifications
Part Number:IRU1010-25CDTR
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :70dB (120Hz)
Supplier Device Package :D-Pak
Voltage - Input (Max) :7V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :1.3V @ 1A