IRU1208CSTR
IRU1208CSTR
Enlarge
For Reference Only
Part Number IRU1208CSTR
LIXINC Part # IRU1208CSTR
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRU1208CSTR PCB Footprint and Symbol
IRU1208CSTR Specifications
Part Number:IRU1208CSTR
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :3 mA
Current - Supply (Max) :50 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Adjustable
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :-
Supplier Device Package :8-SOIC
Voltage - Input (Max) :12V
Voltage - Output (Max) :11.35V
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.24V
Voltage Dropout (Max) :0.65V @ 1A