IRU1117-18CP
IRU1117-18CP
Enlarge
For Reference Only
Part Number IRU1117-18CP
LIXINC Part # IRU1117-18CP
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC REG LIN 1.8V 800MA 2-UTHINPAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRU1117-18CP PCB Footprint and Symbol
IRU1117-18CP Specifications
Part Number:IRU1117-18CP
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :800mA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :2-Ultra Thin-Pak™
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :70dB (120Hz)
Supplier Device Package :2-Ultra Thin-Pak
Voltage - Input (Max) :7V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :1.3V @ 1A