IRU1117-18CS
IRU1117-18CS
Enlarge
For Reference Only
Part Number IRU1117-18CS
LIXINC Part # IRU1117-18CS
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 800MA 8SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRU1117-18CS PCB Footprint and Symbol
IRU1117-18CS Specifications
Part Number:IRU1117-18CS
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :800mA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
PSRR :70dB (120Hz)
Supplier Device Package :8-SOIC
Voltage - Input (Max) :7V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :1.3V @ 1A