LX8385B-33CP
LX8385B-33CP
Enlarge
For Reference Only
Part Number LX8385B-33CP
LIXINC Part # LX8385B-33CP
Manufacturer Microsemi
Category
Description IC REG LIN 3.3V 3A TO220 POWER
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LX8385B-33CP PCB Footprint and Symbol
LX8385B-33CP Specifications
Part Number:LX8385B-33CP
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :3A
Current - Quiescent (Iq) :10 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Through Hole
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :83dB (120Hz)
Supplier Device Package :TO-220, Power
Voltage - Input (Max) :10V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :1.3V @ 3A