NJM78L20L2A
NJM78L20L2A
Enlarge
For Reference Only
Part Number NJM78L20L2A
LIXINC Part # NJM78L20L2A
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices
Category
Description IC REG LINEAR 20V 100MA TO92-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NJM78L20L2A PCB Footprint and Symbol
NJM78L20L2A Specifications
Part Number:NJM78L20L2A
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :100mA
Current - Quiescent (Iq) :7 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Through Hole
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Temperature, Short Circuit
PSRR :58dB (120Hz)
Supplier Device Package :TO-92-3
Voltage - Input (Max) :40V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :20V