L4931CD25
L4931CD25
Enlarge
For Reference Only
Part Number L4931CD25
LIXINC Part # L4931CD25
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 250MA 8SO
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models L4931CD25 PCB Footprint and Symbol
L4931CD25 Specifications
Part Number:L4931CD25
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :250mA
Current - Quiescent (Iq) :1 mA
Current - Supply (Max) :6 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :75dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :8-SOIC
Voltage - Input (Max) :20V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :0.8V @ 250mA