S-1200B17-I6T2G
S-1200B17-I6T2G
Enlarge
For Reference Only
Part Number S-1200B17-I6T2G
LIXINC Part # S-1200B17-I6T2G
Manufacturer ABLIC
Category
Description IC REG LINEAR 1.7V 150MA SNT6A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models S-1200B17-I6T2G PCB Footprint and Symbol
S-1200B17-I6T2G Specifications
Part Number:S-1200B17-I6T2G
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :150mA
Current - Quiescent (Iq) :1 µA
Current - Supply (Max) :40 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :6-SMD, Flat Leads
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current
PSRR :70dB (1kHz)
Supplier Device Package :SNT-6A
Voltage - Input (Max) :10V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.7V
Voltage Dropout (Max) :0.6V @ 100mA