S-1200B49-I6T2G
S-1200B49-I6T2G
Enlarge
For Reference Only
Part Number S-1200B49-I6T2G
LIXINC Part # S-1200B49-I6T2G
Manufacturer ABLIC
Category
Description IC REG LINEAR 4.9V 150MA SNT6A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models S-1200B49-I6T2G PCB Footprint and Symbol
S-1200B49-I6T2G Specifications
Part Number:S-1200B49-I6T2G
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :150mA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features :Over Current
PSRR :65dB (1kHz)
Supplier Device Package :SNT-6A
Voltage - Input (Max) :10V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :4.9V
Voltage Dropout (Max) :0.19V @ 100mA