L4957AD1.5TR
L4957AD1.5TR
Enlarge
For Reference Only
Part Number L4957AD1.5TR
LIXINC Part # L4957AD1.5TR
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description IC REG LINEAR 1.5V 5A D2PAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models L4957AD1.5TR PCB Footprint and Symbol
L4957AD1.5TR Specifications
Part Number:L4957AD1.5TR
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :5A
Current - Quiescent (Iq) :2 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Temperature, Short Circuit
PSRR :75dB (120Hz)
Supplier Device Package :D2PAK
Voltage - Input (Max) :14V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.5V