AS13985F28-T
AS13985F28-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number AS13985F28-T
LIXINC Part # AS13985F28-T
Manufacturer ams
Category
Description IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5WLCSP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AS13985F28-T PCB Footprint and Symbol
AS13985F28-T Specifications
Part Number:AS13985F28-T
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :150mA
Current - Quiescent (Iq) :130 µA
Current - Supply (Max) :250 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :5-UFBGA, WLCSP
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :60dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :5-WLCSP (1.34x0.97)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.8V
Voltage Dropout (Max) :0.1V @ 150mA