LP38692MPX-1.8
LP38692MPX-1.8
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP38692MPX-1.8
LIXINC Part # LP38692MPX-1.8
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP38692MPX-1.8 PCB Footprint and Symbol
LP38692MPX-1.8 Specifications
Part Number:LP38692MPX-1.8
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :55 µA
Current - Supply (Max) :100 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-5, TO-261AB
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Temperature
PSRR :55dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-223-5
Voltage - Input (Max) :10V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :1.6V @ 1A