LM2937IMPX-12
LM2937IMPX-12
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM2937IMPX-12
LIXINC Part # LM2937IMPX-12
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 12V 400MA SOT223-4
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM2937IMPX-12 PCB Footprint and Symbol
LM2937IMPX-12 Specifications
Part Number:LM2937IMPX-12
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :400mA
Current - Quiescent (Iq) :2 mA
Current - Supply (Max) :20 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :-
Supplier Device Package :SOT-223-4
Voltage - Input (Max) :26V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :12V
Voltage Dropout (Max) :1V @ 50mA