LM2936DTX-3.3
LM2936DTX-3.3
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM2936DTX-3.3
LIXINC Part # LM2936DTX-3.3
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM2936DTX-3.3 PCB Footprint and Symbol
LM2936DTX-3.3 Specifications
Part Number:LM2936DTX-3.3
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :50mA
Current - Quiescent (Iq) :15 µA
Current - Supply (Max) :2.5 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :60dB (120Hz)
Supplier Device Package :TO-252-3
Voltage - Input (Max) :40V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.4V @ 50mA