LP2992IM5X-3.3
LP2992IM5X-3.3
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP2992IM5X-3.3
LIXINC Part # LP2992IM5X-3.3
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP2992IM5X-3.3 PCB Footprint and Symbol
LP2992IM5X-3.3 Specifications
Part Number:LP2992IM5X-3.3
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :250mA
Current - Quiescent (Iq) :95 µA
Current - Supply (Max) :4 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :45dB (1kHz)
Supplier Device Package :SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :16V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.85V @ 250mA