LD6806F/12P,115
LD6806F/12P,115
Enlarge
For Reference Only
Part Number LD6806F/12P,115
LIXINC Part # LD6806F/12P,115
Manufacturer NXP Semiconductors
Category
Description IC REG LINEAR 1.2V 200MA 6XSON
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LD6806F/12P,115 PCB Footprint and Symbol
LD6806F/12P,115 Specifications
Part Number:LD6806F/12P,115
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :100 µA
Current - Supply (Max) :250 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :6-XFDFN
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :55dB (1kHz)
Supplier Device Package :6-XSON, SOT886 (1.45x1)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.2V
Voltage Dropout (Max) :0.13V @ 200mA