AZ1086H-3.3TRE1
AZ1086H-3.3TRE1
Enlarge
For Reference Only
Part Number AZ1086H-3.3TRE1
LIXINC Part # AZ1086H-3.3TRE1
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SOT223
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ1086H-3.3TRE1 PCB Footprint and Symbol
AZ1086H-3.3TRE1 Specifications
Part Number:AZ1086H-3.3TRE1
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :10 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :75dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :15V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :1.5V @ 1.5A