AZ1117BH-2.5TRE1
AZ1117BH-2.5TRE1
Enlarge
For Reference Only
Part Number AZ1117BH-2.5TRE1
LIXINC Part # AZ1117BH-2.5TRE1
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 850MA SOT223
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ1117BH-2.5TRE1 PCB Footprint and Symbol
AZ1117BH-2.5TRE1 Specifications
Part Number:AZ1117BH-2.5TRE1
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :850mA
Current - Quiescent (Iq) :6 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-20°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Thermal Shutdown
PSRR :70dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :15V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :1.3V @ 800mA