AP7315-185SR7
AP7315-185SR7
Enlarge
For Reference Only
Part Number AP7315-185SR7
LIXINC Part # AP7315-185SR7
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 1.85V 150MA SOT23
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AP7315-185SR7 PCB Footprint and Symbol
AP7315-185SR7 Specifications
Part Number:AP7315-185SR7
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :150mA
Current - Quiescent (Iq) :60 µA
Current - Supply (Max) :100 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current
PSRR :75dB (1kHz)
Supplier Device Package :SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :5.25V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.85V
Voltage Dropout (Max) :0.44V @ 150mA