SP6201ER-L-3-3
SP6201ER-L-3-3
Enlarge
For Reference Only
Part Number SP6201ER-L-3-3
LIXINC Part # SP6201ER-L-3-3
Manufacturer MaxLinear
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8DFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SP6201ER-L-3-3 PCB Footprint and Symbol
SP6201ER-L-3-3 Specifications
Part Number:SP6201ER-L-3-3
Brand:Texas Instruments
Control Features :Current Limit, Enable, Power Good, Reset Output
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :45 µA
Current - Supply (Max) :500 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :8-VFDFN Exposed Pad
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz)
Supplier Device Package :8-DFN (2x3)
Voltage - Input (Max) :6V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.5V @ 200mA