PT7M8218B12CEX
PT7M8218B12CEX
Enlarge
For Reference Only
Part Number PT7M8218B12CEX
LIXINC Part # PT7M8218B12CEX
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 1.2V 300MA SC70-5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PT7M8218B12CEX PCB Footprint and Symbol
PT7M8218B12CEX Specifications
Part Number:PT7M8218B12CEX
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :50 µA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :75dB (1kHz)
Supplier Device Package :SC-70-5
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.2V
Voltage Dropout (Max) :0.18V @ 150mA (Typ)