PT7M8216B18XYEX
PT7M8216B18XYEX
Enlarge
For Reference Only
Part Number PT7M8216B18XYEX
LIXINC Part # PT7M8216B18XYEX
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4UDFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PT7M8216B18XYEX PCB Footprint and Symbol
PT7M8216B18XYEX Specifications
Part Number:PT7M8216B18XYEX
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :65 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :4-XFDFN Exposed Pad
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :75dB (1kHz)
Supplier Device Package :4-UDFN (0.8x0.8)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :0.18V @ 150mA (Typ)