PT7M8202B15TA5EX
PT7M8202B15TA5EX
Enlarge
For Reference Only
Part Number PT7M8202B15TA5EX
LIXINC Part # PT7M8202B15TA5EX
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PT7M8202B15TA5EX PCB Footprint and Symbol
PT7M8202B15TA5EX Specifications
Part Number:PT7M8202B15TA5EX
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :100 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :80dB (1kHz)
Supplier Device Package :SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.5V