AP130-15YL-13
AP130-15YL-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number AP130-15YL-13
LIXINC Part # AP130-15YL-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT89-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AP130-15YL-13 PCB Footprint and Symbol
AP130-15YL-13 Specifications
Part Number:AP130-15YL-13
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :100 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-243AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :58dB (100Hz)
Supplier Device Package :SOT-89-3
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.5V
Voltage Dropout (Max) :0.5V @ 300mA