LD6836TD/14H,125
LD6836TD/14H,125
Enlarge
For Reference Only
Part Number LD6836TD/14H,125
LIXINC Part # LD6836TD/14H,125
Manufacturer NXP Semiconductors
Category
Description IC REG LINEAR 1.4V 300MA 5TSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LD6836TD/14H,125 PCB Footprint and Symbol
LD6836TD/14H,125 Specifications
Part Number:LD6836TD/14H,125
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :100 µA
Current - Supply (Max) :250 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :55dB (1kHz)
Supplier Device Package :5-TSOP
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.4V
Voltage Dropout (Max) :0.2V @ 300mA