520L103KT16T
520L103KT16T
Enlarge
For Reference Only
Part Number 520L103KT16T
LIXINC Part # 520L103KT16T
Manufacturer American Technical Ceramics
Category
Description CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 520L103KT16T PCB Footprint and Symbol
520L103KT16T Specifications
Part Number:520L103KT16T
Brand:Texas Instruments
Applications :Bypass, Decoupling
Capacitance :10000 pF
Failure Rate :-
Features :High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0402 (1005 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :16V