AC0603KRX7R0BB104
AC0603KRX7R0BB104
Enlarge
For Reference Only
Part Number AC0603KRX7R0BB104
LIXINC Part # AC0603KRX7R0BB104
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 0.1UF 100V X7R 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AC0603KRX7R0BB104 PCB Footprint and Symbol
AC0603KRX7R0BB104 Specifications
Part Number:AC0603KRX7R0BB104
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :0.1 µF
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :100V